[…]Jadrová energetika sa týka prakticky úplne každého, či už sa na ňu pozeráme z pohľadu spotrebiteľa elektriny, alebo z pohľadu obyvateľa čeliacemu potenciálnym rizikám. Je preto úplne prirodzené, že si k bezpečnosti jadrovej energetiky vytvárame vlastné postoje. Zamyslime sa však nad spôsobom, akým sa o bezpečnostných otázkach vytvára verejné povedomie, a ako sa potom formujú aj individuálne názory ľudí. Kľúčovú úlohu zohráva ich najbližšie okolie, rodinná či pracovná informačná bublina, ale aj sociálne siete a médiá. Tie spravidla neposkytujú hĺbkový obraz, ich informovanie je skratkové, a aj z tejto skratky si verejnosť zapamäta len malú časť. Dobrou ilustráciou by mohla byť skutočnosť, že ani ľudia žijúci v tzv. zóne ohrozenia jadrovej elektrárne, ktorých sa problematika bezpečnosti bezprostredne týka, podľa pravidelne sa opakujúcich prieskumov netušia, čo robiť a ako sa správať v prípade jadrového incidentu.[…]
Názov projektu Safety Report ironicky odkazuje na permanentný proces miešania subjektívneho úsudku založeného na fikciách s realitou, čím sa oboje stáva nerozlíšiteľným. Keď sa tento koncept aplikuje na pojem bezpečnosti, vždy, hoci aj neúmyselne, vynesie do popredia chybné predpoklady, predsudky, nedôveryhodné zdroje, zvýšené pochybnosti a nakoniec obavy a strach. A ten je nakoniec úhlavným nepriateľom bezpečnosti.
Úryvok z textu Bezpečnosť ako otázka dôvery od Branislava Štěpánka
Koncept & fotografie | Concept & photographs
Zuzana Pustaiová
Design & layout
Zuzana Pustaiová & Matúš Lelovský
Texty | Essays
Branislav Štěpánek
Alexandra Madrová | Planet Lover
Martin Venhart | Slovak Academy of Sciences & CERN
Projekt z verejných zdrojov podporil formou štipendia Fond na podporu umenia. Publikácia reprezentuje výlučne názor autorky a fond nezodpovedá za obsah publikácie. | Supported using public funding in the form of scholarship by Slovak Arts Council. This publication reflects the views only of the author, and the Council cannot be held responsible for the information contained therein.